Lifestyle, Nezařazené

Bylo, nebude

21.1.2016

 

Jako malá jsem se dost zaobírala trendy. V časopisech jsem si označovala oblečení, doplňky a účesy, které jsem si přála. Po čase se to zvrhlo v takovou posedlost. Musela jsem vždycky mít to, co měla holka na titulní stránce BRAVO a podobně. Pamatuju si, jak kousek od nás otevřeli obchod, kde prodávali různé šátky, čelenky a kýčovité šperky. A taky pásky a náramky s kovovými pyramidami, cvočky a hroty. Takže osmiletá Lenička si to jednoho dne nakráčela do školy s jedním takovým páskem a náramkem.

 

Pak zase bylo moderní oblékat se jako Paris Hilton, tak jsme nosily obří sluneční brýle a trička s nápisy. Bylo toho hodně a rozhodně jsem nebyla jediná, kdo svými módními rozhodnutími trápil hlavy a peněženky rodičů.

 

Když jsem se módou začala zaobírat „trochu vážněji“, došlo mi, jak se trendy rychle opakují, jak se postupně „omílá všechno pořád dokola“. Představovala jsem si, jak se bude oblečení v obchodech muset měnit každý den, protože budou přicházet „nové“ trendy rychleji a rychleji. Jak budu muset pořád chodit nakupovat, abych nebyla trapná, protože mám na sobě oblečení, co se nosilo před týdnem.

 

Naštěstí se to nestalo. Teď můžeme obléknout naprosto cokoliv, z jakéhokoliv období a když se nám to podaří dobře zkombinovat, jsme módně oblečeni. Módní průmysl se pomalu ale jistě začíná ubírat ekologičtějším a šetrnějším směrem. Bezostyšně nakupujeme v secondhandech, když má na sobě někdo designerský kousek lokální značky, je za to řádně vychválen.

 

Postupně také začínáme řešit kvalitu a původ oděvů o něco víc, než jejich cenu. Musíme a budeme muset více přemýšlet o tom, co si koupíme, protože snad brzy všechny ty malé obchůdky převálcují množství a velikost módních řetězců, které nás nutí neustále nakupovat nové věci, které po pár měsících vyhodíme. Dopad naší vynucené touhy po nových a levných věcech je strašný.

 

To už by ale bylo na mnohem delší povídání. Chtěla jsem psát o tom, že „povinné“ trendy možná přestávají existovat. Ale není to otázka příštích pár měsíců, možná ani let. Je to dlouhý proces, který je na začátku. Neznamená to, že za 50 let budou všichni nosit to samé. Naopak, lidé možná budou přemýšlet mnohem a mnohem víc o tom, co si ráno obléknou. Budeme pečlivější, co se týče nákupů i samotného kombinování oblečení. Každý si vyhraní svůj styl, který bude ještě osobitější, než může být teď, protože nám nebude diktovat , co máme nosit malá skupinka vybraných návrhářů. Myslím, že se znovu navrátí oblíbenost krejčovství, šití oblečení na míru, nebo dokonce domácí výroba.

 

Z každého bude návrhář. Oděv bude doopravdy vnímán jako vizitka ve smyslu osobitosti. Budeme se vzájemně jeden druhého ptát :  „Jé, jak tě to napadlo?“ a ne „Odkud to máš? Kolik to stálo?“ To, co bude mít člověk na sobě, bude víc říkat o tom, kdo je, jak přemýšlí, co má rád. Pravděpodobně nepotkáme 10 lidí denně se stejnou šálou nebo kalhotami. Možná se opravdu rozroste vyrábění oblečení na 3D tiskárnách, které budeme mít všichni doma. A pokud to bude dotažené, budeme k tomu moct použít ten materiál, ze kterého jsme si vytiskli šaty den před tím. Nebo nás bude víc bavit pěstovat vlastní látku a z ní si oblečení vyrábět.

 

 

Suzanne Lee vyrábí látku ze zeleného čaje, cukru, octa a bakterií. Udržuje je ve stejné teplotě a asi po dvou týdnech jí ve vaničce vyroste materiál, který pak suší na plochém dřevěném povrchu, nebo přímo na krejčovské panně, takže výsledný produkt nemusí mít ani švy. Tento projekt je stále ve vývoji.

 

Jsem zvědavá, kam se v příštích pár letech posuneme. Je dobře, že už jsme trošku začali měnit všeobecný názor ohledně kvality a kvantity. Netvrdím, že všechno moje oblečení je handmade, z bio bavlny, recyklovaného materiálu nebo tak podobně. Sama si někdy koupím tričko ve výprodeji v nějakém řetězci. Ani nesoudím nikoho, kdo to dělá.

Tohle je moje představa o tom, jak by to jednou mohlo vypadat. Jak by se mi líbilo, kdyby to bylo. Zajímá mě váš názor, a pokud si myslíte, že to bude úplně jinak. Budu ráda za odezvu, nebo když se o vaše „vidiny budoucnosti“ podělíte v komentářích :-).

 

Lenka

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář