Beauty

Historie Flakónů

31.1.2016

Dnes bych se ráda věnovala jedné ze svých velkých vášní. Parfémům.

Vždy mě fascinovala jejich historie, výroba a tajemství jejich vzniku. Když si čtu příběhy , které se pojí s konkrétní vůní,  úplně se nechám vtáhnout do světa fantazie a jen tak si sním.Už jenom ty názvy ingrediencí…pačuli, mandragora, bílé květy, labdanum, růžový pepř….

Mám ráda vůně neobvyklé, nedostupné, (bohužel) drahé a velmi ženské, na unisex mě neužije, prostě něco zvláštního, jinýho, co není většinovým vkusem, takže nastalo pátrání, hledání, zkoumání a testování a při tom jsem se dozvěděla zajímavé informace o historii flakónů, tedy přesněji historii nedávné.

Samozřejmě vím, že flakóny a jejich historie začala už v období starověkého Egypta, ale o tom třeba až někdy jindy, nyní mě zaujalo období 30. let minulého století a o tyto zajímavosti bych se s vámi nyní ráda podělila.

V roce 1920, po první světové válce, se začala psát nová éra parfémů. Mnoho amerických vojáků, kteří prožili válečné období ve Francii, přivezlo jako dárky svým přítelkyním právě voňavky. Díky tomu se postupně začal značně zvyšovat zájem o parfémy a na trhu se objevilo mnoho nových parfemářských firem. Také módní návrháři nelenili a ihned zareagovali tím, že do svého portfolia zařadili kromě oděvů i parfémy, přestože s tímto odvětvím neměli vůbec žádné zkušenosti, ale rychle pochopili, že právě tento obor má velkou budoucnost. Úspěch nových parfémů kladl důraz na prezentaci a s ní bezesporu vizuální stránku, tedy flakón, který upoutá pozornost.

Nejvíce populární se staly motivy masek jako např. u parfému „Mascque Rouge“ od firmy Guerlain, ten byl představen ve velmi moderním flakonu a na krabičce obalu byla vyobrazena maska. Parfém “Mascarades“ od Cherigan byl uveden do prodeje v luxusní černé lahvičce s motivem zlaté masky vytvořené ze zlatého prachu. Firma Rosine zase přišla s parfémem „Arlequinade“, jehož obal se podobal kostýmu harlekýna a byl zhotoven z pozlacených trojúhelníků a na tmavě-zeleném uzávěru byl posazen klobouk harlekýna s oranžovým střapcem.

Další exkluzivní vůně „Bakanir“ od Honore Payana z roku 1927 byla představena v jednom z nejluxusnějších pojetí vůbec. Flakon této vůně měl jednoduchý geometrický tvar, který byl doplněn uzávěrem ve tvaru exotické čelenky. Krabička parfému byla pokryta malovanou kůží s keramickými ornamenty. Prezentace tohoto unikátního parfému byla jedna z opravdu nejluxusnějších.Bohužel žádnou fotografii jsem nenašla.

Jednou z nejvýznamnějších firem, které vyráběly parfémové flakony, byla firma Baccarat, která používala k výrobě ty nejkvalitnější křišťály. Dalo by se říci, že téměř všechny významné parfémy této doby byly vyrobeny u této společnosti. Dva z jejích nejznámějších flakonu byly navrženy v roce 1927, jednalo se o „Silver Butterfly“ od Delettrez a „Astris“ od L.T.Piver. Silver Butterfly byla vyrobena z růžového křišťálu, ozdobena stříbrnými ornamenty, a to ve tvaru vertikálního šestiúhelníku doplněného o abstraktní motiv.Astris perfume

No a nám známý, ikonický „Chanel No. 5“ od firmy Chanel vznikl v roce 1921. Parfém byl revoluční nejen svou vůní, ale i několikrát zmiňovanou a důležitou prezentací. Lahvička parfému měla velmi jednoduchý tvar, který měl představovat mužský svět .

Cherigan Mascarades Chanel No 2 Harlequin bottle

Konec 20. let zasáhla hospodářská krize, po krachu akciového trhu v roce 1929 a následné deprese, která zpustošila nejen Spojené státy, se trh s parfémy dramaticky zpomalil. Omezená poptávka zůstala ještě v Paříži, ale udržely se jen ty nejsilnější a největší společnosti, jako Baccarat, Brosse a Lalique, ty mohly nadále pokračovat ve své produkci. Lahvičky už ale začaly být jednoduché, méně komplikované, inklinovaly ke konzervatismu a byly často strojově vyrobené.
Flakony byly často inspirovány přírodou, projevoval se i vliv filmových hvězd a hollywoodských filmů, ale také inspirace z velkoměst byla patrná. Například Lalique prezentoval parfém „Je Reviens“ ve flakónu, který vypadal jako newyorský mrakodrap, byl vysoký z žebrovaného a tmavě-modrého skla, uzávěr měl blankytně modrou barvu a zabalený byl do krabičky s pochromovaným povrchem. Ve své době se bezesporu jednalo o velmi moderní pojetí.
V roce 1935 Jean Patou představil parfém Normandie, který byl inspirován luxusní lodí Normandie. Všichni pasažéři první třídy, kteří se zúčastnili plavby, obdrželi v malém modelu této lodi ukrytý parfém jako pozornost a památku na plavbu.

Normandie parfume Lalique parfume Masque Rouge

2. světová válka způsobila pokles výroby parfémů, tak jako ostatně jiné produkce, a to se samozřejmě promítlo také v jejich prezentaci, tedy flakonů. Po válce se produkce pomalu obnovovala a postupně vznikalo mnoho ikonických parfémů, např. od firmy Christian Dior „Miss Dior“, který byl představen v křišťálové broušené lahvičce od firmy Baccarat. Dior se drží klasického luxusně elegantního vzhledu. Společnost Nina Ricci byla zase proslulá pro velmi ženské a romantické ztvárnění. V roce 1948 přišla s parfémem „L’Air du Temps“, jehož flakon byl ve tvaru slunečních paprsků a na uzávěru byla umístěna holubice. Víko krabice bylo lemováno bílým hedvábím a byl na něm motiv létající ženy spolu s holubicí. V roce 1951 uvedli krabici v limitované edici ve tvaru klece lemované žlutým hedvábím spolu s baterií k osvětlení klece.

Miss Dior Nina-Ricci-klec Nina Ricci perfume

Dobrou chuť

Katka♥

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář