Lifestyle

Létající Cholitas

19.5.2016

Spojovat módu s Wrestlingem by asi nikoho nenapadlo. Ne tak v Bolívii, kde se tomuto sportu věnují ženy ve volánových sukních a klouboučcích , kterým se říká Cholitas. Dříve tento název označoval hanlivě chudé vesnické ženy, které ovšem nyní ztělesňují hrdost a umělecké vyjádření.

V jejich podání wrestling vypadá jako cirkusová show s mixem tragédie a komické choreografie.

Před deseti lety byl tento sport určen výhradně mužům, ale nedávno se Cholitas také zapojily do boje. Jsou to většinou ženy nebo dcery wrestlerů, které se během týdně věnují rodině a civilnímu zaměstnání.

Každou neděli se ale tyto matky a dcery promění v běsnící bojovnice a zápasí před davy lidí, kteří zaplatili vstupné jeden dolar, aby byli svědky tohoto bizarního vystoupení. Na sobě mají tradiční vrstvené „nafouklé“ sukně, dlouhé zapletené vlasy do copů a buřinku.

Kořeny tohoto tradičního oděvu sahají až do španělské inkvizice, kdy domorodci byli nuceni přijmout evropský styl koloniálních vládců. Cholitas ale provedly vlastní adaptaci a úpravy, aby vyhovovaly jejich místním zvykům a klimatu.

Pollera byla původně španělská sukně určená pro rolníky, místo kotníčkových bot si Cholitas vyvzdorovaly ploché boty , odhalující kotníky, což je v Bolívii považováno za nejatraktivnější část ženského těla. Pokud jde o slavnou buřinku, ta vyjadřuje rodinný stav. Pokud jsou ženy svobodné, nosí buřinku na stranu, vdané uprostřed a pokud je buřinka posunutá trochu dozadu, vztah je komplikovanější :-).

Tak doufám, že máte nasazenou buřinku tam, kde ji právě chcete mít!

Hezký den

Katkacholitas 1 Cholitas 2 Cholitas 3 cholitas 4

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář