Beauty

Rtěnka červená

28.12.2015

Nedávno jsem potřebovala červenou rtěnku, takovou tu opravdu echt chanelovsky červenou. Doma už sice mám pár takových červených, ale pořád to nebylo ono, byly to takové ty rychlé nákupy bez rozmyslu a zkoušení, někdy se opravdu nevyplatí být líná si něco otestovat, protože pak zjistíte, že např. po nanesení vysychají rty nebo se zase rozpíjejí apod. Takže mi nezbývalo nic než pátrat a zkoušet, až jsem natrefila na značku Inglot (www.inglotcosmetic.cz). Inglot je cenově dostupná dekorativní kosmetika vysoké kvality a používají ji i profesionální vizážisté, rtěnky stojí  kolem 300,-.  Můžete koupit i v parfumeriích Douglas (nevím, jestli úplně ve všech pobočkách, ale v té na Václavském náměstí ano). Než rtěnku koupíte, určitě si ji nejdříve vyzkoušejte a namalujte se přímo v obchodě, jen tak zjistíte, zda je vám příjemná na rtech, jestli vám bude vyhovovat a jestli vám ji někdo pochválí . Mně maximálně vyhovuje a má příjemnou krémovou konzistenci a hlavně dlouho vydrží, což je u takovéto barvy nutnost!

Před časem jsem četla článek o rtěnkách, o jejich vzniku. A protože samotná historie rtěnky je opravdu velmi zajímavá, tak bych se s vámi o tuto zajímavost ráda podělila.

Již od pradávna se ženy rády zkrášlovaly a první zmínku o používání rtěnky, tehdy asi nešlo přímo o rtěnku, jakou známe dnes, ale o jakousi barvu na rty, kterou našla Marschová (autorka knihy ) na jednom papyrusu pocházejícího ze starověkého Egypta.

Make-up se stal populárním hlavně po 2. světové válce a spolu s ním i rtěnka, a to po vynálezu kovového šroubovacího obalu, díky němuž se staly snadno přenositelné a tím pádem se používání kosmetiky stalo více populární.

Do povědomí se červená rtěnka dostala při první a nejznámější manifestaci žen v New Yorku, kdy ženy demonstrovaly za rovné volební právo a jako projev vzdoru použily všechny červenou rtěnku. Není tedy žádným překvapením, že si červená rtěnka získala rychle svoji popularitu a během 2. světové války se stala symbolem síly a vzdoru. Rtěnkám se dokonce dávaly jména jako „Fighting red“ (bojovná červená), „Patriot red“ (červený patriot), „Grenadier red“. Ženy byly povzbuzovány, aby vypadaly co nejlépe.

Podle Marschové byly rtěnky na ústupu během 70. let, když se začalo prosazovat moderní feministické hnutí a kosmetika byla brána jako nástroj patriarchálního útlaku.

Ale ne všem se vždy červená rtěnka líbila, např. módní ikona Coco Chanel považovala červenou rtěnku spolu s červenými nehty za velice vulgární a také ji vadilo, že její hosté zanechávají skvrny na skleničkách a ubrouscích.

Trend červených rtěnek nesnášel také Adolf Hitler, který prohlašoval, že byly vyrobeny z tuku zvířat, které žijí ve stoce.

Názory na červenou rtěnku se ale různí i dnes, také v dnešní době se setkávám s názory, že působí vulgárně a používají jí dívky jistého typu, ale to si nemyslím, je-li žena vkusně oblečená a upravená, tak červená rtěnka naopak vypadá velmi sofistikovaně. Co myslíte vy?

Dobrou chuť
Katka♥

červená rtěnka 3

cervena rtenka 1

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář