Outfity

Samet

11.3.2017

Mám troje sametové šaty,kabát, sukni, boty i tašku, což  tak trochu předznamenává, že mám tento materiál velice ráda. Jeho měkký lesk, který zachycuje unikátním způsobem světlo mě uchvacoval již v dětství, ačkoliv tenkrát tak populární nebyl.

Existuje mnoho různých druhů sametu, z nichž má každý jedinečný vzhled. Například, drcený samet vzniká kroucením látky za mokra, což dodává více strukturovaný vzhled, který se odchyluje od námi typicky známého hladkého povrchu. Při další metodě se používají chemikálie, aby odstranily vlasy z povrchu tkaniny a odhalili tak vzor, to se označuje jako Devore. Nejstarší samet se ale samozřejmě vyráběl z hedvábí.

Existuje několik teorií o tom, kde samet vznikl a odkud pochází. Nejstarší kousky se našly v Číně, tak pravděpodobně odtud.Irák také patřil mezi první výrobce a samozřejmě Egypt. Výroba byla velmi nákladná a zdlouhavá, takže samet si mohly dovolit jen královské rodiny a velmi bohatí lidé.

Poté, co Evropané uviděli tento krásný východní textil, samozřejmě po něm také zatoužili, Itálie byla první zemí, kde od 12. Století začaly vznikat manufaktury a stala se hlavním producentem pro celou Evropu. Samet se používal na oděvy, nábytek, čalounění, či tapety.

Renesance byla asi nejproduktivnějším obdobím pro výrobu sametu, tento zlatý věk renesanční textilie trval od 1400-1600. Jak již bylo zmíněno, Itálie byla předním výrobcem, ačkoli Španělsko také nezaostávalo. Renesanční samet  byl  často tkán z hedvábí a nití z drahých kovů, jako například zlato nebo stříbro. Typickými zákazníky pro tento druh luxu byla církev a šlechta.

V průběhu průmyslové revoluce se výroba více zmechanizovala a zjednodušila, stala se tedy levnější a více dostupnější.

V současné době se samet pravidelně objevuje v kolekcích předních návrhářů, v různých provedeních a nádherných barvách, je tedy dostupný pro nás všechny.

Na focení jsem si vzala jedny ze svých oblíbených, s bílou vázačkou, které jsem doplnila perlovým páskem, který jsem ukořistila v Textilhousu, když ještě za něco stál :-). Pořídila jsem je asi před měsícem ve výprodeji ve Spenceru za krásnou cenu 299,- (původní 2 600,-). Pidikabelčička je z Kolbenky za 15,-.

Krásnou sobotu

Katka

Fotila Jitka.

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář