Lifestyle

Sapuru, umění plastového jídla

19.6.2016

Mám skvělou dietu!Můžete si koupit pizzu, zmrzlinu, špagety i palačinku a nepřiberete ani deko. Všechna tato jídla jsou totiž z plastu, přesné repliky jídel, včetně nejmenších detailů.

Říká se, že jíme i očima. Nikdo jiný tomu pravděpodobně nerozumí víc, než restauratéři v Japonsku. Proto si najímají umělce, kteří  jim vyrobí napodobeninu všeho, na co si vzpomenou a oni ji následně vystaví ve svých výlohách jako lákadlo pro zákazníky.

Tomuto řemeslu, či chcete-li umění se říká SAPURU (odvozeno z anglického slova sample, vzorek). První umělé steaky se objevily již počátkem 20tých let minulého století, kdy se venkované začali stěhovat do velkých měst a neměli tušení, co jim restaurace ve městě ne menu nabízí. Po druhé světové válce by se Evropané a Američané vůbec nenajedli, nebýt těchto reklam, protože samozřejmě nemluvili Japonsky.

Plastický potravinářský průmysl je v Japonsku velmi rozšířený a odhaduje se, že roční příjmy činí biliony jenů. Pokud chcete opravdu prvotřídní napodobeninu, zaplatíte až 10 000,- dolarů za kus. Výroba a distribuce se soustřeďuje na jednu ulici v Tokiu , zvanou  Kapabbashi.

Fascinace japonskými umělými potravinami překročila hranice kulinářského průmyslu, v roce 1980 se v prestižním muzeu Victoria and Albert Museum dokonce konala výstava nejznámější japonské dílny Maizuru.

Prostě Japonsko :-)

Krásnou neděli

KatkaSampuru 3 Sampuru 6 Sampuru 1 Sampuru 10

Mohlo by se vám líbit

Komentáře

Napsat komentář